Linear 28 LED 2835 Module 280x20mm - DAISY-MINI-14X1
Technical drawings

Professional LED module: Linear Led Module 280mm DAISY-MINI-14X1 2-connectors. Designed for LEDiL optics and powered by CREE LED diodes (including 2835), ensuring high efficiency, durability, and precise light control.
| Max efficiency [lm/W] | 188 lm/W |
|---|---|
| Voltage [Vf] | 42 V |
| Length [mm] | 280 mm |
| Width [mm] | 20 mm |
| Color temp [K] | 2700-6500K |
| CRI/RA | 80/90 |
| PCB Material | FR4 |
| Compatible optics | Daisy mini |