Linear 96 LED 2835 Module 2 feet 560x20mm 90V - LINDA
Technical drawings

Professional LED module: Linear Led Module 2 feet 560x20mm 90V. Designed for LEDiL optics and powered by CREE LED diodes (including 2835), ensuring high efficiency, durability, and precise light control.
| Max efficiency [lm/W] | 207 lm/W |
|---|---|
| Voltage [Vf] | 85,7 V |
| Length [mm] | 559.5 mm |
| Width [mm] | 20 mm |
| Color temp [K] | 2200-6500K |
| CRI/RA | 80/90 |
| PCB Material | MCPCB |
| Compatible optics | Linnea |