NBOLLARD SLIM 220-240V AC 50/60HZ
Technical drawings

The Bollard series was designed using modern simulation methods to achieve the highest quality product. The product based on LEDs of the renowned American company CREE. Power 12W. Bollard outdoor lighting fixtures from Niviss can be used to illuminate and illuminate many places and objects, such as parks, gardens, monuments, squares, fountains, among others.
| Housing | Aluminum |
|---|---|
| Rated power [W] | 12 |
| Nominal voltage [V] | 220-240V AC 50/60Hz |
| Light source | LED |
| Lumen output [lm] | 650 |
| Luminous flux tolerance | ±10% |
| Colour rendering index (CRI) | ≥80 |
| SDCM colour tolerance | <3 |
| Light distribution | symmetrical |
| Angle of distribution | 360˚/180˚ |
| IP protection class | IP65 |
| Impact resistance | IK10 |
| Working temperature range | -20˚C ÷ +55˚C |
| Lifetime L80B10 | ≥ 65 000h |
| Protection class | I |
| Connection | 0.5m |
| Dimming | ON-OFF/DALI-2 DT6 |
| Power supplies | inside the luminaire |
| Light emission | indirect |
| Height | 350/750mm |