FLOODIE-XS
| Housing | Aluminum |
|---|---|
| Glass type | Tempered |
| Rated power [W] | 3 |
| Light source | LED Module (replaceable) |
| Lumen output [lm] | 208-295lm |
| Luminous flux tolerance | 10% |
| SDCM colour tolerance | <3 |
| Light distribution | Symmetric / Direct |
| Angle of distribution | 6, 11, 17, 23, 28, 43, 60 |
| IP protection class | IP67 |
| Impact resistance | IK06 |
| Working temperature range | (-35°C ÷ +65°C) |
| Lifetime L80B10 | >75 000h |
| Protection class | HV: I; LV: III |
| Wiring | PC Rubber Cable LV: 2x1mm²; HV: 3x1mm² |
| Connection | 1m |
| Dimming | LV: DALI / DALI2; HV: ON-OFF / TRIAC (on request) |
| Power supplies | built-in |
Files to download