Marble Bollard 220-240V AC 50/60HZ
Technical drawings


The Marble Bollard series combines timeless elegance with cutting-edge technology. Crafted with high-quality marble and designed using advanced simulation methods, these bollards ensure both durability and aesthetic perfection. Equipped with powerful 24W LEDs from the renowned American company CREE, Niviss Marble Bollards provide brilliant and energy-efficient illumination. Perfect for enhancing the beauty of parks, gardens, monuments, squares, and fountains, they bring both light and sophistication to any outdoor space.
| Housing | Marble |
|---|---|
| Glass type | Tempered |
| Rated power [W] | 20 |
| Nominal voltage [V] | 220-240V AC 50/60Hz |
| Light source | LED |
| Lumen output [lm] | 1000 |
| Colour rendering index (CRI) | ≥80 |
| Light distribution | symmetrical |
| Angle of distribution | 360˚ |
| IP protection class | IP65 |
| Impact resistance | IK10 |
| Lifetime L80B10 | ≥ 65 000h |
| Protection class | I |
| Wiring | H07RN-F 3G1 |
| Connection | 0.5m |
| Dimming | ON-OFF |
| Power supplies | inside the luminaire |
| Light emission | indirect |
| Height | 540/990mm |
Files to download